Jak udržet ochrannou bariéru pleti v kondici?

Autor: Denisa Novotná, Lenka Viková 26.03.2023

Kožní bariéra je vlastně kožní mikrofilm, který je často také označován jako hydrolipidová vrstva. Tato vrstva hraje klíčovou roli pro ochranu pokožky před nadměrným vysušováním, napadáním viry a mikroby a dalšími negativními vlivy z vnějšího prostředí. Jejími součástmi jsou vedle potu, transepidermální vody, složky olupujících se buněk rohové vrstvy a samozřejmě lipidy. Jak ji tedy udržet neporušenou a v bezvadné kondici?

Již z názvu "hydrolipidová" vrstva je jasné, že půjde především o souhru vody a lipidů.

Je libo malou definici?:)

Lipid je biologicky aktivní látka, která se nachází na naší kůži i v našem těle. Původ slova vychází z řeckého výrazu lipos = tuk, a používá se obecně pro všechny přírodní nepolární sloučeniny, které jsou téměř nebo zcela nerozpustné ve vodě*.

Hlavní biologické funkce* lipidů:

  • Jsou součástí biologických membrán, tedy i membrán kožních buněk v naší pokožce.
  • Poskytují izolační bariéru vůči teplotnímu (i elektrickému nebo jinému fyzikálnímu) šoku v podkoží.
  • Jsou ochranným obalem organismů či buněk vůči infekci a dehydrataci (v celém těle).

*Zdroj: Biochemie, Základní kurz, Učební texty Univerzity Karlovy v Praze

Voda je pak základní stavební látkou našeho těla a součástí každé buňky a bez její přítomnosti by nemohlo bezpočet procesů v lidském těle vůbec probíhat. V kůži přítomnost vody zajišťují právě hydratační látky jako je kyselina hyaluronová, kyselina mléčná, panthenol, urea a další, které vodu do vrchní vrstvy kůže přitahují ze vzduchu a z jejích spodních vrstev.

Náš tip č. 1 pro bezvadnou kondici vaší pleti zevnitř– nezapomínejte na pitný režim (čistá voda, čaje bez kofeinu), jeho nedostatečnost se vždy projeví i na pleti.

Výsledný správný proces souhry lipidů a vody, a tedy důležitá obnova hydrolipidového ochranného filmu, probíhá samoregulačními procesy na kůži. Pokud se umyjete a nepoužijete žádný krém, mléko či tonikum, za normálních okolností se za pár desítek minut kůže vrátí sama do přirozeného stavu a obnoví si ochranný film. Právě díky přirozené produkci a přítomnosti potu, mazu (lipidů), vody a zbytků odlupujících se buněk rohové vrstvy. To kůže zvládne, ale pouze za předpokladu, nepoužíváme-li například přípravky s agresivními tenzidy, které ji zbavují potřebných lipidů, vysokým podílem alkoholu nebo s obsahem minerálních olejů.

V procesu obnovy ochranného filmu můžeme svou pleť podpořit pomocí přípravků, které ji nezatíží, protože obsahují látky, které jsou jí známé nebo je umí zpracovat. K takovým látkám se jmenovitě řadí lipidy (oleje a vosky) – jojobový, makadamový, pupalkový olej nebo také bambucké máslo.

Věděli jste, že bambucké máslo je svým složením téměř totožné s kožním mazem a je pro tělo tedy velmi prospěšné? Tohle věděla už královna Kleopatra, která své tělo bambuckým máslem pravidelně potírala.

Náš tip č. 2 pro zdravou pleť – sledujte a zajímejte se o složení svých kosmetických přípravků. Pokud nevíte, jak na to, využijte seznam častých látek v kosmetice a zkuste si některé látky svých přípravků vyhledat zde https://inspiringbeauty.cz/ingredience.

Buďme tedy konkrétní, jaké přípravky pro podporu ochranné bariéry bychom doporučili právě pro Vaši pleť? Složením lehké, výborně roztíratelné a zacílené na obnovu ochranné bariéry, a tedy zdraví a krásu jsou naše pleťové krémy řady SkinIdent nebo DR. BAUMANN. Obsahují nízký počet pečlivě vybraných ingrediencí z velmi kvalitních a udržitelných zdrojů tak, aby respektovaly přirozenou stavbu lidské kůže a také procesem výroby nezatěžovaly životní prostředí.

V případě, že jste milovnicí prémiové řady SkinIdent, která je vyrobena výhradně z látek našemu tělu a pokožce vlastních, doporučujeme jeden z VITAMIN KRÉMŮ, buď pro mastnou a normální pleť nebo pro suchou pleť. Obsahují výhradně tělu vlastní lipidy v podobě kaprylových a kaprinových triglyceridů spolu s hydratačními látkami a super anti-age vitaminy E, A a H speciálně ve vysoké koncentraci pro podporu vyhlazení jemných vrásek.

Potřebuje-li vaše pleť extra dávku hydratace, pak sáhněte po krému z řady PURE ESSENTIAL podle typu pleti buď pro mastnou a normální nebo pro suchou pokožku. Součástí receptury je mimo tělu vlastních lipidů také ojedinělý hydrogenovaný fosfatidylcholin z rodiny ceramidů, který posiluje vrchní vrstvu pokožky, a tím minimalizuje ztrátu vody z pokožky. Pamatujte na pravidlo, čím více správných tělu přirozených lipidů, tím vyšší vláha v pokožce.

Pěstící krémy DR. BAUMANN s označením SENSITIVE, jak již samotný název napovídá, jsou velmi vhodné pro citlivé pleti. Konzistence krémů je velmi jemná a lehká. Krémy jsou k dispozici pro všechny typy pleti, od mastné přes normální až po suchou. Specialitou je pak krém SENSITIVE na kuperózu s obsahem jírovce maďalu pro podporu zpevnění rozšířených žilek. Kuperóza je postižení drobných cév (kapilár, žilek a arteriol) v pokožce. Cévky ztrácí svoji pružnost a ztenčuje se jejich stěna. Žilky prosvítají skrz kůži a jsou více viditelné. Mohou se objevit kdekoliv na těle, nejčastěji je však najdeme v obličeji. Krémy SENSITIVE obsahují oblíbený jojobový olej, který má ochranné vlastnosti, činí pokožku hebkou a sametovou, množství v těle se vyskytujících hydratačních látek a samozřejmě anti-aging vitaminy E a A.

Synonymem vědra vody jsou pak pěstící krémy označené jako ESSENTIAL. Jsou totiž zaměřeny na opravdu extrémní dávku hydratace a mají naprosté minimum ingrediencí, aby byly pro pleť co nejlehčí a nevytvářely pocitově mastný film, pod kterým se pokožka potí.

Za pozornost také stojí tónovací krémy INTENSIVE. U konvenčních značek jsou tyto krémy označovány jako BB krémy. Představují kombinaci vyživujících látek v podobě jojobového oleje a bambuckého másla, hydratačních látek a minerálních pigmentů, které pleť, sjednotí a dodají jí přirozeně zářivý vzhled. Do akce měsíce jsme vybrali dva nejpoužívanější odstíny MEDIUM a LIGHT. Tónovací krémy ocení především pokožky, které chtějí péči a efekt lehkého make-upu zároveň.

Další krém, který máme pro Vás v akci měsíce je úplná NOVINKA, ze které jsme sami velmi nadšení. Jedná se o Stříbrný krém s obsahem mikročástic stříbra pro plošné či lokální použití v péči o pleť aknózní, s nečistotami, zánětlivou a podrážděnou. Mikročástice stříbra jsou známé pro své antibakteriální a antifungální (proti kvasinkám a plísním) účinky. Ionty stříbra se do pokožky uvolňují postupně a nepřetržitě, a tím je zajištěn dlouhodobý efekt. Máme tak novou posilu pro řešení problematických pletí.